Alt Bant Reklam Ölçüsü

Bant reklam en etkili ve başarılı reklam çeşitlerinden biridir. Televizyonda yayınlanan program esnasında ekranın alt tarafında, 8 saniye boyunca yer alır. Ekranın maksimum % 20’sini kaplar. Programın veya dizinin yayınlanma esnasında görüldüğü için izleyicinin reklamı görmeme şansı yoktur. Program bütünlüğü bozulmamasına dikkat edilerek yapıldığında diğer reklam çeşitlerine göre %13 daha etkilidir. Akılda kalıcılığı ile maksimum etki sağlayan bant reklam çeşidi, minimum bütçelerle yapılabilmektedir.

PAL BANT REKLAM 

Bant reklamın süresi 8 saniyedir. HD yayın yapmayan kanallar 720*576 ölçülerinden yayın yapmaktadır,  bant reklam ölçüsü 116×576  bu ölçü reklam alanının 1/4 olarak ölçülendirilir.
Bant reklam hazılanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta key renginin bant reklam içinde olmayan bir renk seçilmesidir, çoğunlukla kullanılan renk yeşildir (R:0, G:255, B:0) mpeg-2 .mpg formatında yayın yapılmaktadır.

HD BANT REKLAM 

HD yayın yapan kanalların bant reklam ölçüleri  1920X216 aynı kural yani 1/4 ölçü birimi buradada geçerlidir.

Kanallar çoğunlukla  bant reklamın sonunda ve başında 2 veya 3 sn boşluk bırakılmasını talep ederler boşluklar tamemen key rengi olmalıdır .

Formatlar: quicktime alpha .mov .mpg .tga genel olarak bu formatlarda yayınları teslim etmeniz gerekir .tga ve  alpha .mov da key rengine gerek yoktur çünkü bant renklamınız dışındaki alanlar görünmemektedir.

Paylaş