İçerik Pazarlamasında Başarılı Olmanıza Yardımcı Olacak 6 Tüyo

Pazarlamanın, müşterilere sizin ürününüzü almalarını tavsiye etmeniz kadar basit düzeyde olduğu günler çok eskide kaldı.

Televizyon ve internet kullanarak uygulanan onlarca aleni taktik, potansiyel tüketicilerin ilgisini köreltti. Bu durum da pazarlamada eski yöntemlere güvenmeyi her zamankinden daha zor bir hale getirdi. Bir blog veya sosyal medya sayfası oluşturmak gibi girişimler bile söylemeniz gerekenlere karşı uzun vadeli bir ilgiyi garantileyemiyor. O halde şirketlerin potansiyel tüketici tabanıyla bir bağlantı kurmaları nasıl beklenebilir?

Firmalar, arzu ettikleri sonuçlara ulaşmak için içerik pazarlamasına her geçen gün daha fazla güveniyor.

2016-08-24-1472071707-5306092-contentmarketing

İçerik Pazarlaması Nedir?

“Dövüşmeden mücadele sanatı”nı daha önce hiç duymuş muydunuz? İçerik pazarlamasını, sanki satış yapmak sizin hedefiniz değilmiş gibi satma sanatı olarak düşünün. Satış konuşması yapmak yerine, tüketicilerin sorunlarını çözmelerine ve faydalı bilgiler edinmelerine yardımcı olunuyor.

Müşterileri eğiten veya hayatlarını kolaylaştıran içeriklerin kullanımının iki önemli amaca ulaşmayı sağladığı belirlendi: Bunların ilki, işletmelerin bireylerle olumlu ilişkiler geliştirmelerine imkan vermesi. İkincisi ise bir iş yerinin daha güvenilir ve yardımcı olarak görülmesine olanak sağlaması.

İçerik pazarlaması, müşterilerin kendilerini manipüle edilmemiş gibi hissetmelerine yardımcı oluyor, bu da bir şirketin markasıyla bağ kurmaları için onları teşvik ediyor. Siz de eğer bu tür bir pazarlama şekli kullanmak istiyorsanız, bu yaklaşımın işinize yaraması için aşağıdaki altı tüyoyu dikkate alın.

Bir Planınız Olsun

Müşterilerle içeriği paylaşmaya başlamadan önce, en başta bir strateji geliştirmelisiniz.

İçeriğiniz dijital (infografik) mi olacak yoksa fiziksel (takvim) mi? İçerik pazarlaması ne kadara mâl olacak ve uygun bütçe ne kadar? Ne yapmanız gerektiğini bilmek ve önceden bir aksiyon planına sahip olmak içerik pazarlaması stratejinizin, “bekle ve gör” yaklaşımından çok daha fazla başarıya ulaşmasına yardımcı olacak. Stratejilerinizi alt alta yazın. Bu muhtemelen, hedeflerinizi sözle ifade etmekten daha başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Target-Audience

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Eğer ürününüzün belirli bir hedef kitlesi varsa genel bir yaklaşım izlemek çok mantıklı OLMAZ.

Her zaman için tarım endüstrisi ile ilişkilendirilen bir isim olan Deere&Company’i göz önüne alın. Bu şirket, çiftçileri finansal başarıya ulaşma ve en iyi tarım yöntemleri konusunda eğiten TheFurrow’u yarattı. İlk olarak 1895 yılında yayınlanan bu dergi, içerik pazarlamasında yaygın bir biçimde dikkate alınan belgelenmiş yöntemlerden biri.

Eğer bu şirket bilgi sağlayan ama özellikle çiftçilere yönelik olmayan genel bir dergi yayınlamış olsaydı, büyük ihtimalle bugün bu dergi ve şirket var olmazdı.

Yeni İçeriği Güncel Tutun

Eğer hedef kitlenizin ilgisini sürdürmek istiyorsanız, içerik pazarlamasını kalıcı bir iş stratejisi olarak değerlendirin. İçeriğinizi bir sonraki seviyeye taşımak için yeni düşünceler ile ilgili sürekli beyin fırtınası yapın.

CJ PonyParts tarafından yaratılmış timelycontent evrimsel içerik pazarlamasına bir örnek olarak görülebilir. Daima gelişmekte olan endüstrileri sayesinde bu şirket tüketiciler ve meraklıları için 2015 yılına ait Mustang sayfasını konu ile alakalı bilgilerle sıkça yeniliyor.

Eğer müşteriler, onları her zaman gelişmelerden haberdar eden bir endüstri lideri olduğunuzu hissederlerse size geri döneceklerdir.

sosyal-medya-kullanimi

Sosyal Medyayı Kullanın (Doğru Yöntem)

Sosyal medya ile ilgili bazı efsaneler, işletmelerin tüketici tabanlarını arttırmaya çalışırken ilgili siteleri büyük ölçüde yanlış kullanmalarına neden oluyor.

 

Şirketinizin reklamlarını basitçe tweet atmak yerine Twitter’ınızı interaktif bir deneyime çevirmelisiniz. Sadece fotoğraf paylaşmanın görünürlüğünüzü çok fazla arttırdığını biliyor muydunuz? “Arby’s”e bir sorun. Pharrel Williams hakkında attıkları tweetleri büyük bir popüler kültür etkisine neden oldu.

Sosyal medya kullanıcılarının neyi tartıştığına dikkat ettiğinize emin olun ve konu ile ilgili – ve uygun – yorumlar yapmak için hazırda bekleyin.

Takım Oluşturmayı Göz Önünde Bulundurun

Kahverengi M&M kalite kontrol konusunda coşkulu bir talep oluştururken Geicogecko‘yu görmeyi uman var mıydı?

Bu örnek gösteriyor ki, ürün yerleştirme olarak bilinen bir pazarlama türü ile birden fazla ürünün dolaylı olarak tanıtımını yapmak için diğer şirketlerle birlikte çalışmak mümkün. Karşılıklı olarak kazançlı içerikler oluşturmak için birlikte çalışan şirketler potansiyel müşterilerini iki katına çıkardıklarını görebilirler.

feedback

Sürekli Geri Bildirim Alın

Müşterilerinizin söylediklerini dinlemek önemlidir. Sizin içeriğinizden memnunlar mı? Daha iyi olabileceğini düşündükleri şeyler var mı? Tavsiyeleri dinlemekten ve uygulamaktan çekinmeyin. Müşteriler dinlendiklerini ve anlaşıldıklarını hissettikleri zaman büyük ihtimalle bu işletmeyle iletişim kurmaya ve onları desteklemeye devam ederler.

İçerik pazarlaması stratejileri, işletmelerin müşterilerin onlar için neler yapabileceğini sorgulayan bir yaklaşımdan vazgeçmelerini gerektirir. Bunun yerine işletmeler, potansiyel müşterileri için ne yapabilecekleri hakkında uzunca ve iyice düşünmelidirler.

Paylaş