Bir Pazarlama Uzmanının Bilmesi Gereken SEO Terimleri

SEO, dijital pazarlamanın çalışma alanlarından bir tanesidir ve SEO konusuna hakim olmayan bir djital pazarlama uzmanının bu sektörde başarıya ulaşması biraz zordur.

Bugünkü yazımızda, sektöre yeni giriş yapmış ve SEO konusuna ilgili duymaya başlayan arkadaşların inceleyebileceği basit seo terimleri sözlüğü oluşturduk. İşte karşınızda en temel SEO terimleri!

301
Kalıcı yönlendirme anlamına gelir. Yani siz A sayfasını tıklayan birini B sayfasına göndermek ve arama motorlarına bu yaptığınızın kalıcı bir yönlendirme olacağını söylemek isterseniz, 301 durum kodu ile bu işlemi gerçekleştirirsiniz.

302
Geçici yönlendirme anlamına gelir. Yani siz A sayfasını tıklayan birini B sayfasına göndermek ve arama motorlarına bu yaptığınızın geçici bir yönlendirme olacağını söylemek isterseniz, 302 durum kodu ile bu işlemi gerçekleştirirsiniz.

404
Sayfa bulunmadı hatası. Yani açmak istediğiniz sayfa silinmiş veya öyle bir sayfa hiç yok anlamına gelir. Sayfada problem var yani 🙂

500
Sunucu hatasıdır. Büyük ihtimalle sunucu hizmeti aldığınız yerde bir çalışma yapılıyordur. Yanlış kodlamadan dolayı da bazen bu hata meydana gelebilir.SEO açısından çok tehlikeli bir hatadır, kısa sürede Google’da gerilemeye başlarsınız.

Açılış Sayfası
Bir kullanıcının organik sonuçlara veya reklamlara tıkladıktan sonra karşısına çıkan sayfadır. Genellikle reklam mecralarında kullanılan açılış sayfaları, satışı arttırmak için özel kurgulanan sayfalardır.

Alan Adı
Domain, yani www.reklamajansi.com.tr

Algoritma
Bir problemi çözmek için oluşturulan kurallar veya prosedürler. Google’ın arama sonuçlarını daha kaliteli yapabilmek için yaptığı çalışmalar için kullanılır.

Anahtar Kelime
Sitenizin hangi kelime veya kelime gruplarında arama sonuçlarında gösterilmesini istiyorsanız, işte o.

Anahtar Kelime Araştırması
Google’da hangi kelimelerin daha çok arandığını anlayabilmek için yapılan çalışmalardır. SEO ve arama motoru optimizasyonu aynı şeylerdir ancak SEO kelimesi 20 kat daha fazla aranmaktadır.

Anahtar Kelime Yamyamlığı
Bir anahtar kelimenin birden fazla sayfa için çalışılması. İki sayfanız var ve ikisi de aynı arama sonuçlarında aynı aramalarda çıkıyorsa, hangisinin üste çıkması gerektiği sorusunun cevabını Google’a bırakmışsınız demektir. SEO açısından kötü bir durumdur.

Anahtar Kelime Yoğunluğu
Anahtar kelimenizin toplam içeriğinize oranı.Yani 200 kelimelik bir makalede anahtar kelimeniz 50 kere geçiyorsa, anahtar kelime yoğunluğunuz çok fazla demektir. Bu durum da sayfanızı spam durumuna sokabilir.

Anchor Text
Bir metnin içerisine tıklanabilir bir veya birkaç kelime yerleştirmek. Genellikle backlinkler, Google’da üst sıralara çıkılmak istenen anchor text’lerden alınır.

Arama Motoru
İnternette yayınlanan içeriği bulabilmek için tasarlanan bir mekanizma. Kısaca Google, Yandex, Bing, Ask, Baidu…

Backlink
Başka bir siteden sizin sitenize gelen link. Backlink aldığınız site ne kadar iyiyse, backlink’in SEO değeri de o derece yüksek olur.

Black Hat SEO
Arama motorlarının açıklarını bulup, onların istemediği şekilde sitenizi üst sıralara çıkarma çalışmaları. Açıklar kapatıldığında sonuç hep hüsran olur 🙁

Breadcrumb
Sayfanıza gelen kullanıcılara önceki sayfalara veya alt sayfalara daha rahat ulaşabilmeleri için tasarlanan yol gösterme levhalarıdır.

Cache
Her seferinde ana bellekten bilgi getirmek yerine bilgileri ön bellekten almaya yarayan, sitenizin açılma hızını önemli derecede arttırmaya yarayan icat

Canonical
Sayfanızın başka bir sayfanın aynısı olduğunu Google’a iletmenize yarayan bir HTML kodu. Yani Google’a, bu sayfa aslında bak şu sayfanın aynısı demek. Çok değerli bir HTML etiketidir.

Cloacking
Google’a A sayfasını, kullanıcıya B sayfasını göstermek. Yani arama motoru sonuçlarını manipüle etmek denebilir. Aman sakın yapmayın 🙂

CSS
Cascading Style Sheets / Stil Şablonları, blok yapıların stillerini rahatlıkça değiştirebilmek için kullanılan kodlardır. Yani örneğin sitenizdeki tüm yazı tiplerini bir satır kod ile saniyeler içerisinde değiştirebilmenize yarar.

Dmoz
Bilinen en büyük dizindir. DMOZ’da siteler listelenir ve kullanıcılar kendilerine yararlı gördükleri sitelere bu dizinlerden ulaşırlar. En azından arama motorları yokken. Artık pek fazla talep görmeyen dizin sitelerinin, SEO’ya da faydaları pek yoktur.

Doğal Link
Hiç haberiniz yokken sitenize gelen backlink.

Doğal Olmayan Link
Para veya bir hizmet karşılığı aldığınız backlinkler

Domain
Alan adı, mesela www.reklamajansi.com.tr

Eklenti
İngilizce karşılığı plugin. Yani sitenize yerleştirebileceğiniz hazır kodlar. Örnek: sitenize facebook kutucuğu koymak istiyorsunuz. Bunu yapabilmek için ya kodları siz oluşturacaksınız ya da hali hazırda yazılmış kodları sadece yükle diyerek sitenize gömeceksiniz. Genellikle WordPress için kullanılar ama birçok platformda bu hazır kodlara ulaşmak mümkün

Footer
Sitenin en alt kısmı. Sitenin hangi sayfasına girerseniz girin, bu kısım değişmez.

Google Bot
Google’ın web sitenizi tarayabilmesi için geliştirdiği yazılımlar. Bakınız örümcek.

Google Search Console
Eski adı Google Web Yöneticsi Araçları / WebMaster Tools.. Google’a ait bir servis. Sitenizin teknik durumu hakkında website sahiplerine bilgi veren bir araç.

Görsel Alt Etiketi
Görsellere eklenen HTML etiketi. Google’ın görselin ne olduğunu anlayabilmesi için kullanılan, SEO için olmazsa olmaz bir uygulamadır.

H etiketi
İçeriği eklenen bir alt başlık olarak düşünülebilir. Arama motorlarına başlığın SEO açısından değerli olduğunu bildirmenin bir yoludur. H1-H2-H3…gibi devam eder.

Header
Websitenin sabit kalan üst bölümü. Sitenin hangi sayfasına girerseniz girin, bu kısım sabit kalır.

Hummingbird
Google’ın yapay zeka algoritması. Yani bu algoritma ile Google, web sayfalarında yayınlanan içeriği bir insan gibi anlayabilmeyi hedeflemektedir.

İndeksleme
Google’ın sayfanızı taradıktan sonra sayfanızı arama sonuçlarında göstermeye layık görmesi

Joomla
WordPress, blogger veya tumblr gibi web aracı.

Kopya İçerik
Başkasından çalınan bir içerik.

Link Çöplüğü
Her yere spam linkler dağıdan siteler veya sayfalar. Bu tarz sitelerden alınan backlinkler ya faydasızdır ya da zararlı.

Link İnşası / Link Building
Sitenize yapacağınız link çalışması. Site içi linkleme ve site dışı linkleme olarak ikiye ayrılır. Site içi linkleme, bir sayfanızdan başka bir sayfanıza link vermek; site dışı linkleme ise başka sitelerden kendi sitenizi link almak anlamına gelir. Link inşası ne kadar sağlamsa, siteniz o derece başarılı olacaktır.

Link Juice
Link yolu ile bir sayfadan diğer bir sayfa ya değer yani pagerank aktarma yöntemidir.

Meta
Arama sonuçlarında, site başlığının altında 2 satırlık açıklama kısmı. Yani kullanıcıların yazınızın ne hakkında olduğu ile ilgili fikir sahibi olduğu yer.

Meta Anahtar Kelime
Sayfa hakkında arama motorlarına bilgi verme amacı ile koda eklenen html etiketidir. Google, meta etiketlerine bakmadığını açıklamıştır. Yani artık bu çalışma SEO açısından oldukça gereksizdir.

Negatif SEO
Başka web sitelerin SEO skorlarını düşürmek için yapılan ters SEO çalışmalarıdır.

NoFollow Etiketi
Google’a dışarıya verdiğiniz bir linke kefil olmadığınızı söylemenin bir yolu. Ayrıca link juice de aktarmamış oluruz.

Optimizasyon
Süreç iyileştirme. Yani daha önce yaptığınız bir çalışmanın sonuçlarına göre düzeltmeye yönelik iyileştirmeler yapmak.

Organik
Google reklamsız sonuçlar.

Örümcek
Google abinin tarama botları. Yani siteye girip gezmeye başlayan ve sayfaların taranmasını-indekslenmesini sağlayan Google kodları.

Page Rank
Google’ın web sayfaların değerini ölçebilmek için onlara atadığı değer.

Panda
Google’ın kopya içerikle savaştığı algoritması.

Penaltı
Google’ın web siteleri cezalandırması.

Penguen
Google’ın doğal olmayan linklerle savaştığı algoritmasının adı.

Robots.txt
Arama motorlarının taramasını ve indekslemesini istemediğimiz sayfaları koyduğumuz bir dosya.

Sandbox
Google’ın şüpheli gördüğü siteleri incelemeye aldığı yer. Filtreleme yapar ve gerekirse sitenizi cezalandırır. Not: Sandbox’un şehir efsanesi olduğu hala tartışılan bir konudur.

SEO
Search Engine Optimization’ın kısaltması yani Türkçe’si Arama Motoru Optimizasyonu. Sitenizi arama motorlarının rahatça tarayabileceği formata getirme anlamına gelir. Arama motorları sitenizi ne kadar rahat tararsa, teoride arama sonuçlarında o kadar üstlere çıkarsınız. (Tabii iyi işler yapıyorsanız)

Site Haritası
Sitenizde yer alan sayfa URL’lerinin yer aldığı dosya. Sitemize yeni sayfa ekledikçe site haritanızı güncellerseniz ve arama motorları yapılan değişikliği fark eder. Bu dosyayı oluşturmanız, sitenizin taranma ve indekslenme hızını arttırır.

Site İçi Linkleme
Site içinde bir sayfadan bir diğerine link göndermek. Bu işlem hem kullanıcılar hem de arama motorları için yapılır.

SSL
Güvenlik sertifikası. Bir bilgi sunucudan gelirken yolda şifrelenir ve bu bilgi kötü niyetli arkadaşların eline geçemeden asıl sahibine ulaşır.Özellikle şifre girilen alanlarda kullanılan SSL, arama motoru sonuçlarını etkileyen bir uygulamadır.

Keyword Stuffing
Web sitenin belirli alanlarına anahtar kelimeleri doldurmak anlamına gelir. Tam anlamı ile bir black hat seo çalışmasıdır.

Tarama
Google’ın yayınladığınız sayfada ne var ne yokmuş diye gezinmesi. İndekslenme garanti yoktur.

Title
Google arama sonuçlarında, sitenizin URL’sinin hemen üzerinde yer alan 1 satırlık bölümdür. SEO için çok önemlidir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime
Uzun kuyruklu anahtar kelime yani long tail keyword, anahtar kelimelerin birkaç kelime daha uzun halleri ve anahtar kelimemizi daha iyi tanımlayan kelimeler olarak düşünülebilir.

WordPress
Ücretsiz ve açık kaynak blog yayınlama aracı. Kullanımı çok basit ve dilediğiniz her siteyi yaratabileceğiniz bir sistem. Teknik detay bilmenize pek gerek yok. Kullanabilmeniz için meraklı olmanız yeterli.

Yapılandırılmış Veri
Yapılandırılmış veri yani Rich Snippets ile Google’a içeriğiniz ile ilgili daha detaylı bilgiler verebiliyorsunuz. Fiyat, ürün bilgisi veya ürün değerlendirme gibi birçok bilgiyi bu alanda seçilebiliyor.

Yinelenen İçerik
Bir içeriğin web sitenin farklı alanlarında da yer alması. SEO açısından tehlikelidir. Ya her sayfa özgün olmalıdır ya da canonical etiketi kullanılmalıdır.

 

 

Emre Tunguç
Seosozluk.com

 

Paylaş