Instagram Müzik Kullanılamıyor Sorunu Ve Çözümü

Instagram Müzik’ özelliğini çevrenizin, özellikle yurt dışında bulundan çevrenizin hikayelerinde görmüşsünüzdür. Instagram Müzik severler buraya sorunlarını çözüyoruz. Bu hatayı alıyorsanız üzülmeyin gelin adım adım inceleyelim ve instagram müzik ile ilgili tüm hataları ayıklayalım. Bu özelliği herkesten önce siz test edin. Bu hikayeleri açtığımızda genelde şu cümle ile karşılaşıyoruz: “Instagram müzik özelliği bulunduğunuz bölgede kullanılmıyor.” veya İngilizcesi olan “Instagram music isn’t available in your region.” Eğer siz de Instagram’ın müzik uygulamasını merak ediyorsanız, sizin için nasıl kullanacağınızı anlattım. Instagram Müzik Bulunduğun Bölgede Kullanılamıyor Sorunu & Çözümü adım adım anlattık.

Çok kolay bir şekilde siz de Instagram Müzik özelliğini kullanabilir, arkadaşlarınızla dinlediğiniz müzikleri paylaşabilirsiniz. Hatta hikayelerinizde paylaştığınız resim ve videolara bile Instagram Müzik özelliği sayesinde müzik ekleyebilir, paylaşmadan önce bu müziği dinleyebilirsiniz.

Instagram Müzik Neden Türkiye’de Kullanılamıyor?

Instagram Müzik özelliği ülkelere göre lisanslanmış olup, Türkiye’ye hala gelmemiş bir özelliktir. Bu telif hakları ile alakalı bir sorundur ancak yakın zamanda Türkiye’ye de gelmesi planlanmaktadır.

Instagram Müzik özelliğini kullanabilmeniz için yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladım, çok kolay bir işlemle Instagram Müzik özelliğini siz de kullanabilir, yurt dışındaki arkadaşlarınızın bu özelliği kullanarak yaptığı paylaşımları, ““Instagram müzik özelliği bulunduğunuz bölgede kullanılmıyor” uyarısı veya bu uyarının İngilizcesi olan “Instagram music isn’t available in your region” uyarısı ile karşılaşmayacaksınız. Şimdi kahvenizi alın, arkanıza yaslanın ve aşağıda belirttiğim aşamaları sırasıyla uygulayın. Sonra da sevdiğiniz müziği açın hem kendiniz dinleyin, hem arkadaşlarınızla paylaşın.

 • Öncelikle cihazınıza bir VPN uygulaması indirmeniz gerekmektedir. Peki nedir bu VPN uygulaması?
 • VPN (Virtual Private Network) İngilizce kökenli bir kelimedir ve ‘Özel Sanal Ağ’ anlamına gelmektedir. VPN herkesin anlayacağı tabirle, fiziksel olarak olmadığınız bir ağa cihazınızı bağlıyor. Bunun sonucunda Bulunduğunuz ülkede erişim engeli olan tüm sitelere ve uygulamalara sorun yaşamadan erişebiliyorsunuz.
 • VPN sayesinde mobil faaliyetlerinizi gizli ve güvende tutarken çevrim içi kimliğinizi de gizlemiş olursunuz ve engellenmiş uygulama ve sitelere erişim sağlamış olursunuz. Türkiye’de olmayan Instagram Müzik özelliğini bu uygulama sayesinde kullanabileceksiniz.
 • VPN uygulamasını indirirken ücretsiz bir uygulama bulmaya özen gösterin.
 • VPN indirdikten sonra, Instagram Müzik özelliğinin (help.instagram.com/ig-music) lisanslanmış olduğu ülkelerden birini seçin. Bu ülkeler: Almanya, ABD, Avusturalya, Yenizellanda, Fransa, İsveç, Birleşik Krallık.
 • Daha sonra Instagram uygulamasını silip tekrar yüklediğinizde telefonunuzun ve Instagram uygulamasının bölgesi değişeceği için Instagram müzik özelliğini kullanabileceksiniz.
 • Sadece VPN açıkken Instagram Müzik özelliğini kullanabileceksiniz, VPN kapalıyken bu özelliği kullanamayacak yurt dışındaki arkadaşlarınızın bu özellik ile paylaştığı müzikleri dinleyemeyeceksiniz.

Artık Instagram müzik özelliğiniz cihazınıza tanımlanmıştır, şimdi bu özelliği nasıl kullanabilirsiniz ondan bahsedelim.

Yeni Instagram Özelliği Nasıl Kullanılır?

Yeni yapılan güncelleme ile birlikte Instagram müzik özelliği Türkiye’de kullanılmaya başlamıştır. Tanımlanır tanımlanmaz birçok kişinin ilgi odağı olan özellik popülerlik kazanmıştır.

 • Şöyle ki hikayenize bir fotoğraf veya video ekleyip üzerinde gülen surat ifadesi olan kare etikete tıklıyoruz,
 • Buradan Müzik simgesini seçerek kayıtlı müzik listesi içerisinden istediğimiz müziklerden bir tanesini seçiyoruz,
 • Şarkıları türlerine göre filtreleyerek veya popüler müziklerden seçerek devam edebilirsiniz,
 • Seçtiğiniz şarkıyı paylaşmadan önce kendiniz dinleyebilir, şarkının beğendiğiniz bölümünü bile paylaşabilirsiniz.

Eğer Instagram hesabınızda bu özelliği görüntüleyemiyorsanız, uygulama güncellemelerini kontrol etmenizi öneririz.

Instagram Müzik Bulunduğun Bölgede Kullanılamıyor Sorunu & Çözümü ile ilgili video

kaynak: instatakipci
Bize bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir